Pomáháme

Sedmi tisíci kilometrová vzdálenost ani čtyřtisícové převýšení nejsou překážkami, pokud chce člověk skutečně pomoci. A obyvatelé Himálají, nejmajestátnějšího pohoří světa, pomoc naléhavě potřebují. I proto od roku 2009 aktivně pomáháme občanskému sdružení BlueLand, které se snaží zabezpečit alespoň základní vzdělání tamějších dětí a také nutnou lékařskou péči v oblasti Zanskar.

Mnohaletá spolupráce Mill a BlueLand začala zásilkou našich bund a kalhot, které byly poskytnuty místním obyvatelům výměnou za práci na stavbě školy. Ti tak měli nejen větší motivaci, ale díky vlastnímu úsilí získali ke škole i bližší vztah. Spolupráci, která byla především přímá ale také velmi konstruktivní, jsme poté rozšířili o benefiční koncerty. Ty jsou pořádány na podporu samotného provozu školy, vzdálených adopcí školáků nebo i na lékařskou péči těžce popáleného místního chlapce Odzera, který už prodělal několik nezbytných náročných plastických operací a další ho ještě čekají.

První benefiční koncert se pod naší taktovkou uskutečnil ve Vranově v roce 2012, kde vystoupil folkový písničkář Petr Linhart. Od té doby pořádáme koncerty každoročně.

Benefiční koncerty na podporu provozu školy:

Hned první koncert v roce 2012 nás přenesl do vesničky v oblasti Malého Tibetu.
Seznámili jsme se s životem vysoko v pohoří Zanskar, jednom z nejodlehlejších koutů světa. Sdružení Blueland zde dokončilo v roce 2011 ekologicky šetrnou školu, vybudovalo akumulační skleník a založili dětskou knihovnu. Speciálním hostem byl malý chlapec Stanzin Odzer, kterému stdružení pomáhá s léčbou.
Součástí koncertu byla i přednáška sdružení Blueland, nádherná výstava fotografií z oblasti Himalájí a koncert skvělého Petra Linharta.
Ještě ve stejném roce se podařilo uspořádat druhý koncert na provoz školy.
Tentokrát přijeli ze Slovenska Longital.
Koncert byl opět v sále ve Vranově u Brna. Všichni jsme se moc těšili na malého Odzera a na další vyprávění sdružení Blueland.
V roce 2012 se podařilo vybraz peníze na plat školníka a na dovybavení dětské knihovny.
V roce 2013 jsme se seznámili s Ivou Bittovou, která má od nás oblečení a je s ním nadmíru spokojená. Domluvili jsme se na benefičním koncertu, který odehrála s Vladimírem Václavkem ve Vranově. Opět jsme zajistili financování provozu školy na další rok.
V roce 2014 jsme se věnovali občanským aktivitám-organizaci místního referenda proti zastavění stráně nad vranovským rybníkem a přeměně Vranova v satelitní sídliště. Referendum bylo úspěšné, ale naprosto nás vyčerpalo a také uzavřelo éru koncertů v místním sále.
V roce 2015 jsme uspořádali tři koncerty, jeden na statku Samsara, kde hrál Vladimír Václavek. Podařilo se nám navázat skvělou spolupráci se správou CHKO Moravský kras, a díky tomu jsme vyzkoušeli akustiku jeskyně Býčí skála při koncertu Oldřicha Janoty a Ory Pro Nobis. V adventním čase na statku Samsara zahrála Iva Bittová s Janem Čižmářem předpremiéru svého nového projektu. Opět je zajištěn chod školy a plat školníka.
Rok 2016 byl zatím nejštědřejší. Díky koncertům v Býčí skále při dnech otevřené jeskyně, kde zahrálo duo Tara Fuki a následně o měsíc později Iva Bittová u příležitosti výročí založení CHKO jsme na vstupném vybrali nejen na zajištění chodu školy, platu učitele a školníka, ale též jsme zaplatili studium jednomu chlapci z Kargyaku.
V roce 2017 se opět vracíme do Býčí skály a koncerty excelentního sboru Vox Iuvenalis a Vladimíra Václavka postačily na školníka a chod školy.
V roce 2018 se nám podařilo domluvit vskutku hudební zážitek, a sice slovenského skladatele, multiinstrumentalistu, kytaristu i zpěváka Maoka. A podzimní koncert Tomáše Kluse. Tomáš Klus a lidé kolem něj vytvořili krásnou atmosféru nejen v jeskyni, ale všude kolem. Velké díky patří Správě CHKO Moravský kras za to, že v nepřístupné jeskyni můžeme tyto koncerty pořádat. Všechen výtěžek z koncertu půjde jako vždy do Kargyaku. Speciální díky patří pražírně doubleshot.cz a čajovníkům Klasektea.cz. Díky prodeji čajů a kávy má jedno dítě školné na celý rok zajištěné!
V roce 2019 se vracíme do Býčí skály. Koncerty každým rokem pořádáme jako benefici pro spolek Blueland.,který se dlouhodobě stará o vesnici Kargyak v Malém Tibetu a chlapce Odzera Stanzina. Bluelandu pomáháme stále a mají naši plnou důvěru. Koncert MAOKa v minulém roce byl v jeskyni jeden z nejhezčích, co jsme zažili, a jsme rádi, že i letos přijal naše pozvání a do Halštatského dómu jeskyně se vrací.s koncerty Maoka a Davida Kollera
Opět po roce! V sobotu 5.9. zahrál Pavel Fajt, v neděli se do jeskyně vrátil po velmi vydařeném koncertu roku 2019 David Koller. Popovídali jsme si o aktivitách Bluelandu, podívali i na film z Kargyaku, který byl na našem stánku. Oba koncerty byly v komornější atmosféře, počet diváků jen v mezích, povolených hygieniky. Třeba Davida asi těžko jinde uslyšíte v tak intimním klubovém prostředí, jako v roce 2020 v jeskyni.
Misterios del Amor je projekt světově uznávaného loutnisty Jana Čižmáře, na který přiletěla ze Španělska zpěvačka Beatriz Lafont Murcia a spolu s Eliškou Tesařovou a kapelou Plaisirs de Musique šlo o výjimečnou událost. Koncert byl čistě akustický bez ozvučení, což skvělá akustika v jeskyni dovoluje. Václav Cílek nás seznámil na základě nových archeologických nálezů s historií jeskyně v širších souvislostech, než jste pravděpodobně doposud slyšeli.Pokáče asi netřeba představovat. Kam přijede, rozdává dobrou náladu a pohodu.

MenuX